סכמה בשדה – הקורס המקיף

סמסטר א', 2020-2021

 

סכמה תרפיה היא גישה טיפולית שהחלה להתפתח בשנות השמונים בארה"ב, ותופסת תאוצה רבה בארץ ובעולם מאז שנות האלפיים.

סכמה תרפיה

סכמה תרפיה מציעה מודל אינטגרטיבי לטיפול נפשי:  היא צמחה מתוך מהטיפול הקוגניטיבי של בק, אימצה הנחות יסוד מתיאוריית התפתחותיות ופסיכודינמיות (ובהן תיאוריית ההתקשרות,  יחסי אובייקט, פסיכולוגית העצמי ופסיכואנליזה התייחסותית), ועושה שימוש רב בטכניקות חוויתיות אותן היא חולקת עם גישות טיפול מבוססות חוויה (כמו גשטאלט ו-EFT). מתחילתה, כיוון מייסד הגישה (ד"ר ג'פרי יאנג) לפתח אותה כטיפול עבור מי שנחשבו עד אז בלתי ניתנים/ניתנות לטיפול – מטופלות ומטופלים עם הפרעת אישיות גבולית. עם הזמן ועם התקדמות המחקר, התגלה כי גישה זו עוזרת גם לטיפול באנשים הסובלים מהפרעות אישיות קשות אחרות (אפילו הפרעה אנטי-סוציאלית), אך גם באנשים שאינם מוגדרים כסובלים מהפרעת אישיות – ובעצם, בכולנו.

על סכמה בשדה - הקורס המלא

בכפר קטן, בין פרדסים ושדות, באווירה שקטה, פסטורלית ואינטימית, נקיים השנה קורס מקיף להכשרת מטפלים בסכמה תרפיה.

הקורס יכלול עד 20 משתתפים, ויתקיים במושב שדה ורבורג (5 דקות מכפר סבא), בימי רביעי בין השעות 09:30 – 12:45. הוא יארך 52 שעות אקדמיות, ויכלול 13 מפגשים החל מ-21.10.20  ועד ה-20.1.21 (שימו לב: לא יתקיים מפגש ב-16.12, חנוכה; וכן נבקש מכולם לשריין עוד שני תאריכים נוספים, האחד ב-27.1.21 – והשני ב-3.2.2021, למקרה שיהיה צורך במפגשים חלופיים). 

מה לומדים?

נלמד יחד את הבסיס התאורטי והמחקרי לסכמה תרפיה, ונתמקד בהתנסות ובתרגול של מגוון הכלים אותם מציעה הגישה. הפגישות יכללו הדגמות חיות ותרגול של המשתתפים בהדרכתנו.

הקורס מוכר כשלב ראשון לקראת הסמכה בסכמה תרפיה מטעם הארגון הבינלאומי לסכמה תרפיה ISST.

המרכיבים הנוספים בהסמכה (קבלת 40 שעות הדרכה והגשת הקלטות של פגישות טיפוליות) לא יכללו בקורס עצמו, אבל למשתתפים המעוניינים בתהליך ההסמכה (וגם לאלה שלא) יוצעו אפשרויות של הדרכה אישית או קבוצתית.

בוגרי הקורס יקבלו תעודה מטעם המכון הישראלי לסכמה תרפיה.

 

למי מיועד הקורס?

הקורס מיועד לבעלי תואר שני או שלישי טיפולי בתחומי בריאות הנפש (עבודה סוציאלית, פסיכיאטריה, מומחים/מתמחים בפסיכולוגיה קלינית/שיקומית/רפואית/התפתחותית/חינוכית, מטפלים בהבעה ויצירה וקרימינולוגים קליניים). הוא מתאים במיוחד למטפלים שבאים במגע עם מטופלים להם הגישה יכולה לתת מענה טוב – כך ניתן יהיה ליישם את הנלמד בקורס כבר במהלכו ולהעמיק את תהליך הלמידה.

 

 

על המרצים

אשכול רפאלי

 פרופסור לפסיכולוגיה קלינית וחבר במרכז גונדה לחקר המח באוניברסיטת בר-אילן, שם הוא ותלמידיו חוקרים תהליכי רגש ויחסים בין-אישיים בטיפול ובקשרים אינטימיים. אשכול רכש את הכשרתו בסכמה תרפיה פרטנית וזוגית כמטפל (ואח"כ כמדריך) במכון לסכמה תרפיה של ג'פרי יאנג, בניו-יורק. יחד עם דייויד ברנסטין וג'פרי יאנג, הוא מחברו של הספר Schema Therapy: Distinctive Features (שיצא בהוצאת Routledge, ועומד לצאת במהדורה שניה בקרוב). אשכול משמש כמטפל, מדריך, וחוקר של גישת טיפול זו. ביחד עם ד"ר עופר מאורר, הוא ממקימי המכון הישראלי לסכמה תרפיה.

עטרה ברק שרם

פסיכותרפיסטית, בעלת תואר שני בחינוך ותואר שני נוסף בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. עטרה מוסמכת כמטפלת ומדריכה בסכמה תרפיה (והיתה בין מודרכותיו הראשונות של אשכול), ומסיימת בימים אלה הסמכה בטיפול זוגי ממוקד סכמה (בהדרכת טראוויס אטקינסון ופול פריס). היא מרצה ומלמדת סכמה תרפיה וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, וחברת המכון הישראלי לסכמה תרפיה.  

איך מתקדמים?

לשאלות בנוגע לקורס, הרשמה ופרטים נוספים מלאו פרטים ונחזור אליכם. להרשמה יש לשלוח קורות חיים באימייל.

כחלק מהליך הקבלה, כל הפונים יוזמנו לשיחת טלפון אישית להיכרות עם אחד המנחים.

עלות הקורס: 5,400₪

*פתיחת הקורס מותנית במספר הנרשמים, במידה ולא יפתח הקורס יוחזר התשלום במלואו.

** לגבי אופני התשלום נא לפנות לעטרה.

052-4258461

atarabs73@gmail.com

הנחיות COVID-19 – לנוכח ניסיון שצברנו בשנה האחרונה, אנחנו מתכננים לקיים את הקורס בכל מקרה – בגמישות אך בנחישות. במידה וההנחיות יאפשרו התכנסות של עד 20 איש, נעשה זאת בחדר מרווח ומאוורר או באוויר הפתוח. ניערך להעברת הפגישות בזום או להקלטתן במידה ומי מהמשתתפים יהיה מנוע מלהגיע. ובמידת הצורך, נקיים חלק מהמפגשים בזום אם לא תהיה ברירה אחרת.

מה כדאי לקרוא כרקע לקורס?

זקין, ג. , דיאמנט, א. , ישראלי, א. , רפאלי, א. , פלדמן, ה. (2017). קווי מתאר לטיפול פסיכולוגי בהפרעות אישיות – מהדורה שנייה. [גרסה אלקטרונית]. נדלה ב 7/8/2019, מאתר פסיכולוגיה עברית.  https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3498

Arntz, A., (2014). Imagery Rescripting for Personality Disorder. In N.C. Thoma & D. McKay, (Eds.), Working with Emotion in Cognitive Behavioral Therapy – Techniques for Clinical Practice. NY: Guilford.

Rafaeli, E., Maurer, O., & Thoma, N.C. (2014). Working with modes in schema therapy. In N.C. Thoma & D. McKay (Eds.), Working with Emotion in Cognitive-Behavioral Therapy: Techniques for Clinical Practice. NY: Guilford.

Rafaeli E., Bernstein, D., P., Young, J., E., (2011) Schema Therapy: Distinctive Features (CBT Distinctive Features). NY: Routledge.

Young, J.E., & Klosko, J., & Weishaar, M.E. (2003). Schema therapy: A practitioner's guide. NY:  Guilford.

Copyrights 2019 Atara Barak Shrem | All Rights Reserved | Developed by Ash-Mobile & Web Solutions
Call Now Buttonצור קשר